top of page

Általános információk

 

Rendező:        

Rendezőbizottság elnöke:    

Rendezőbizottság titkára:                  

Zsürielnök:    

Versenyorvos:                        

Élő közvetítés:

Indulási kikötő:

Érkezési kikötő:

Időpont:

 

Versenyző osztályok

A versenyen kizárólag a rendezőség által biztosított Bavaria Cr 41 típusú vitorlás hajókkal lehet részt venni.A hajók felszereltsége hagyományos charterfelszereltség, hagyományos nagyvitorla, rollgénua és gennaker.A verseny alatt csak a szervezőbizottság által biztosított hajókon levő vitorlák használhatók. A vitorlák rendeltetésszerű használata kötelező. Más vitorlák használata a versenyfutamból való kizárást vonja maga után.

Versenyzők

A versenyen részt vehet minden 14. évet betöltött, érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal rendelkező személy, aki tud úszni és elfogadja a verseny kiírás előírásait. A versenyhajókat a kormányosok bérelhetik. Minden kormányosnak tengeri hajóvezetői vizsgával kell rendelkeznie. Amennyiben a kormányos magyar tengeri képesítéssel rendelkezik, a hajón lennie kell egy rádiókezelői jogosítvánnyal rendelkező személynek is.

Az előzetes legénységi listákat a hajóátvételt megelőzően legkésőbb egy héttel le kell adni, de az egyes csapatok összetételüket egészen a helyszíni regisztrációig megváltoztathatják. A hajóvezető felelőssége, hogy az előzetesen leadott névsor megváltozása esetén a chartercég felé a változást jelezze, s a hajó tényleges legénységi listával fusson ki.

A verseny alatt versenyzők cseréje vagy a csapat létszámának növelés, illetve csökkentése csak a versenyrendezőség előzetes írásbeli hozzájárulásával lehetséges. Előre látható cserét vagy létszám módosítást a helyszíni regisztrációkor be kell jelenteni. Egészségügyi okokra visszavezethető létszámcsökkentés az adott futam előtt is bejelenthető, ebben a versenyorvos állásfoglalása a mértékadó.

Helyszíni regisztráció

A Marina Hramina kishajó kikötőben a Hramina Charter irodájában, 2024 04. 20-án 16-20 óra között.

Ha egy csapat a hajóátvétel késedelme miatt nem tud a megadott időpontban a regisztráción megjelenni, köteles ezt legkésőbb 20 óráig a versenyrendezőség felé jelezni. Ezen hajók esetében a versenyrendezőség jogosult megváltoztatni a regisztráció idejét vagy módját.

A helyszíni regisztráción meg nem jelent egységek a versenyen nem, illetve csak versenyen kívül indulhatnak el. Ebből eredően a nevezett egység semmiféle anyagi visszatérítésre nem tarthat igényt.

Szolgáltatások

A nevezési díj az alábbi költségeket és szolgáltatásokat tartalmazza:

      - Bavaria Cruiser 41 típusú hajó bérleti díja,

      - gennaker, takarítás, ágynemű, tranzitlog

      - 3 közös vacsora

      - a verseny szervezése és lebonyolítása,  magyar nyelvű információs anyagok

      - kikötői díjak

      - díjazás, versenypóló

Szabályok

A versenyre a Nemzetközi Vitorlás Szövetség, az ISAF 2021-2024-as versenyszabályai és ezen versenykiírásban foglaltak, valamint a rajt előtti kormányos értekezleten elmondottak érvényesek. A versenybizottság fenntartja a jogot a vitorlásverseny programjának megváltoztatására, bővítésére vagy csökkentésére, melyről a versenyzőket legkésőbb egy órával rajt előtt értesíti. A vitorlásverseny már akkor is teljes értékű, ha csak egy futamot indít a szervezőbizottság.

Versenypálya

A verseny a Murter - Sali - Biograd közötti vízterületen kerül lebonyolításra. A verseny  4 rövidebb (8-12 tmf), 2 hosszabb (20-28 tmf) túrafutamból és egy csillagtúrából áll. Az egyes futamok az alábbiak szerint tervezettek:

1. futam:         Murter - Pasman túrafutam (kb. 12 tmf)

2. futam:         Pasman – Sali túrafutam (kb. 10 tmf)

3. futam:         Sali – Zut túrafutam  (kb. 25 tmf)

4. futam:         9 órás csillagtúra (Jordán Gábor emlékfutam)

5. futam:         Biograd – Murter  (kb. 25 tmf)

6. futam:         a Vrgada-sziget környékén (kb 10 tmf)

7. futam:         a Vrgada-sziget környékén (kb. 10 tmf)

       

Ha bármelyik futamban legalább egy hajó célba ér, az a futam érvényesnek minősül.

A rajt- és a célvonal, valamint az esetleges ellenőrzőpontok az egyes futamok előtti kormányos értekezleten vagy a vízterületen a rendezőség által megadott VHF csatornán kerülnek ismertetésre. A rendezőség ezeket az információkat a verseny idejére létrehozott VIBER csoportban is közzé teszi. A rendezőség fenntartja magának a jogot, hogy az időjárás függvényében az egyes futamok távját és helyét módosítsa, illetve a versenypályát a futam közben lerövidítse. A rendezőség az egyes futamok teljesítéséhez limitidőt szabhat, amelyet a rajt előkészítő jelzésig közöl a versenyzőkkel. Az esetleges rövidítés módja az egyes futamok előtti kormányos értekezleten kerül ismertetésre.

Az alapszakasz akkor is érvényes, ha mindössze egyetlen érvényes futam kerül lebonyolításra.

A rajteljárás

A jelzésekhez a rendezőség az alábbi lobogókat használja:

      fehér színű "Sail-ing” lobogó:     a rendező hajó, a rajt és célvonal

      „K” lobogó:     figyelmeztető, kitűzése a rajt előtt 5 perccel egy kürthang kíséretében

      „P” lobogó:     előkészítő, kitűzése a rajt előtt 4 perccel egy kürthang kíséretében

      „X” lobogó:     egyéni visszahívó (azonosított korai rajtos hajó esetében)

      Első helyettesítő: általános visszahívás (ha jelentős számú hajó rajtol korán)

      „N” lobogó:     elrajtolt futam érvénytelenítve, térj vissza a rajtterületre

      „S” lobogó:     rövidítés

      „U” lobogó:    szigorított rajt

      „AP"lobogó:   halasztás

A rajtvonal kitűzése: 

A rajtvonal a rendező hajó árboca és egy bója vagy egy természetes objektum (pl. világító torony) által meghatározott egyenes szakasz. Tekintettel arra, hogy a rajtterületeken a vízmélység miatt a rendező hajó biztos lehorgonyzása nem mindig megoldható, számítani lehet a rendező hajó enyhe sodródására. A rendezőség mindent elkövet annak érdekében, hogy a rajtvonal a rajteljárás során lehetőleg egy helyben maradjon, de a rendező hajó kismértékű elmozdulása mégsem zárható ki. Az esetlegesen bekövetkező rajtvonal elmozdulások nem képezhetik semmiféle óvás tárgyát. A versenyrendezőség fenntartja magának a jogot, hogy a rajtvonalat a fentiektől eltérő módon határozza meg, azonban erről legkésőbb a futam előtti kormányos értekezleten tájékoztatást kell adnia.

A rajteljárás a következők szerint zajlik:

5 perccel a rajt előtt Figyelmeztető a „K” lobogó kitűzése egy hangjelzés kíséretében. 

4 perccel a rajt előtt Előkészítő a „P” lobogó kitűzése egy hangjelzés kíséretében.

Ezt követően a motor és hátszeles rajt esetén a gennaker használata még a rajtterület megközelítése céljából sem megengedett.

Ha e jelzés után egy hajó bármely tartozéka vagy legénysége a rajtvonal pálya felőli oldalán van, az észlelést követően haladéktalanul vissza kell térnie teljes terjedelmében a rajtvonal másik oldalára. Ez a visszatérés a rajtvonalon keresztül is történhet, feltéve, ha manőverével a rajtvonal szabályos oldalán tartózkodó hajókat semmilyen formában sem zavarja.

1 perccel a rajt előtt a „K” lobogó bevonása egy hangjelzés kíséretében.

Rajt: hangjelzés kíséretében a „P” lobogó bevonása.

Hátszeles rajt esetén a 4 perces figyelmeztető hangjelzést követően és a rajtolásnál a gennaker használata nem megengedett. A gennaker felhúzására csak a rajtvonalon történő áthaladás után, illetve a rajttól számított 2 perc elteltével lehetséges, melyet a zsűri hajó egy hosszú hangjelzéssel jelez.

A hangjelzés ködkürttel történik. Valamennyi hangjelzés az URH rádió távbeszélőnek a kormányos értekezleten egyeztetett munkacsatornáján is elhangzik. A rajteljárás ideje alatt (a figyelmeztető hangjelzéstől kezdődően a rajt után két percig) a munkacsatorna használata a versenyzők számára nem megengedett.

Korai rajt, egyéni visszahívás:

Ha a rajtjelzéskor egy hajó bármely tartozéka vagy legénysége a rajtvonal pálya felőli oldalán van, a hajó köteles a többi hajó zavarása nélkül teljes terjedelmével visszatérni a rajtvonal a rajt felőli oldalára, s újból elrajtolni. Ha bármely hajónak eleget kell tennie e szabálynak, a rendezőség kitűzi az „X” lobogó egy hangjelzés mellett. Az „X” lobogó mindaddig kitűzve marad, amíg az összes korai rajtos hajó eleget nem tett e szabály követelményeinek. Az „X” lobogó kitűzésén túlmenően a rendezőség rádión bemondja a korai rajtos hajók létszámát, illetve 3 perc múltán a vétkes hajók rajtszámát. Az "X" lobogó csak ezt követően kerül levonásra. Ha szigorított (fekete zászlós) rajteljárásra kényszerül a rendezőség, a korai rajtos hajók azonosításuk után (rádión) azonnal értesítést kapnak a futamból való kizárásukról.

Általános visszahívás, érvénytelenítés:

Ha a rajteljárásban hiba történt, vagy jelentős szélváltozás történt a rajt előtt, akkor ezt a Rendezőség az első helyettesítő lobogó két hangjelzés kíséretében történő kitűzésével jelzi, s ismételt rajteljárás kezdődik a fentebb leírtak szerint. Ha korai rajtolók száma miatt általános visszahívás szükséges, a rendezőség két hangjelzés kíséretében kitűzi az első helyettesítő lobogót.

Szigorított rajt:

Ha az U lobogót tűzik ki előkészítő jelzésként, a rajtjelzést megelőző utolsó percben a hajó testének, legénységének vagy felszerelésének egy része sem eshet a rajtvonal két végpontja és az első pályajel által meghatározott háromszögbe. Ha egy hajó megsérti ezt a szabályt és azonosítják, tárgyalás nélkül ki kell zárni, hacsak a futamot újra nem rajtoltatják vagy újra nem vitorlázzák, vagy halasztják vagy érvénytelenítik a rajtjelzés előtt.

Ha a rajthajón a rendezőség az U lobogóval együtt egy fekete lobogót is kitűz előkészítő jelzésként, akkor a rajtjelzés megelőző utolsó percben egy versenyző hajó testének, legénységének vagy felszerelésének egy része sem eshet a rajtvonal két végpontja és  az első pályajel által meghatározott háromszögbe. Ha egy hajó megsérti ezt a szabályt és azonosítják, tárgyalás nélkül ki kell zárni, és a futam újrarajtoltatásakor sem vehet részt a futamon, s nem vitorlázhat be a rajtterületre sem.

Rajtolási idő korlátozás:

Azon hajók, amelyek a rajtot követő 15 percen belül nem haladnak át a rajtvonalon, el nem startolt, azaz „DNS” hajóknak minősülnek. A 15 perces rajtidő korlátozás a Csillagtúra esetében 60 percre módosul.

A célvonal kitűzése

A célvonal a fehér színű „Sail-ing” lobogóval megjelölt rendező hajó és egy bója vagy egy természetes objektum által kijelölt egyenes szakasz. Minden futam célvonala  a pálya ismertetése során  (a reggeli kormányos értekezleten vagy napközben a VHF rádió munkacsatornáján keresztül) kerül ismertetésre. Ekkor a Rendezőség a pályarövidítés esetén lehetséges célvonalak helyét is meghatározza.

Befutási idő korlátozás

A 15 tmf-nél rövidebb futamokban az első helyen befutó hajó befutási időpontja + 40 perces, a 15-20 tmf közötti futamokban + 60 perces, míg a 20 tmf-nél hosszabb futamokban + 80 perces időkorlátozás van érvényben. Az időkorlátozást követően befutott hajók, be nem futott, azaz „DNF” hajóknak minősülnek. Egy adott futam pályájának ismertetése során a Rendezőség megadja az időkorlátozás mértékét, de ennek elmaradása nem jelentheti egy óvás alapját.

A Csillagtúrára vonatkozó előírásokat lásd külön.

A verseny feladása

Ha egy hajó bármely futamban a futam feladásáról dönt, köteles döntését az URH rádió távbeszélő kijelölt munkacsatornáján azonnal a versenyzőtársak és a rendezőség tudomására hozni. A futam feladását bejelentő hajó be nem futott, azaz „DNF” hajónak minősül.A rendező bizottság a visszalépést regisztrálja, de a részvételi díj összegét sem egészben, sem részarányában nem fizeti vissza. Azok a hajók, amelyek valamely havária miatt kényszerültek a versenyből való visszalépésre, kötelesek a havária minden részleteiről tájékoztatni a verseny rendezőségét és a szükséges intézkedésekről hivatalos írásos tájékoztatást kell adniuk. A hajóban bekövetkezett károk esetén a hajót biztosító chartercég általános szerződési feltételeiben foglaltak az irányadók.

Motorhasználat

A verseny során, a rajtot megelőző figyelmeztető jelzéstől a célba érésig a motor bárminemű, így az akkumulátor töltés céljából történő használata is tilos. Amennyiben egy hajó valamilyen oknál fogva mégis a motor használata mellett dönt, döntése egyben az adott futam feladását is jelenti, s így köteles a 10. pontban foglaltak szerint eljárni. Fentiek alól egyetlen kivételt jelent, ha egy hajó egy másik hajó balesete vagy haváriája okán vízből ment vagy egyéb segítséget nyújt. Ezt a segítségre szoruló és a segítséget nyújtó hajó köteles haladéktalanul a versenyrendezőség felé jelezni. Ilyen esetben a versenyrendezőség fenntartja magának a jogot, hogy az adott helyzetben engedélyezze a segítséget nyújtó hajó tovább versenyzését, vagy pedig kezdeményezze az adott futam feladását.

Büntetésvállalás

Az a hajó, amely úgy véli, hogy megszegte a versenyszabályok egyikét, az esemény után közvetlenül vállalhat egy büntetést, amely egy 720o-os forduló. A vétkes hajó az esemény után haladéktalanul köteles a közelben lévő hajók zavarása nélkül szabad vízterületre vitorlázni, s a büntetését végrehajtani, a végrehajtás megtörténtét rádión jelezni.. A büntetés végrehajtása során sem zavarhatja a többi szabályosan versenyző hajót. A motorhasználat nem tartozik a fenti módon megváltható szabálytalanságok közé.

Óvás

A cselekmény megtörténtekor az óvott hajót és a versenyrendezőséget rádión értesíteni kell. Az óvást írásban kell megerősíteni legkésőbb egy órával a rendező hajó kikötőbe való beérkezése után. Ebben az esetben az óvást indítványozó vitorlás értesíti a tanukat is. Óvási díj nincs.Az óvástárgyalásra az óvás benyújtását követően a lehető legrövidebb időn belül sor kerül. A tárgyaláson meghozott döntés ellen fellebbezésnek helye nincs.

Csillagtúra

A versenyrendezőség által a Csillagtúrára kiadott írásos anyagok, táblázatok és térképek ezen versenyutasítás elválaszthatatlan részét képezik.

Rajtszámok, egyéb azonosítók

Minden versenyhajó rajtszáma a hajótest elejére felragasztott szám. A hajók kormányosai a helyszíni regisztráció során a szervező bizottságtól egy-egy fehér színű „SAIL-ING” lobogót kapnak. A lobogó viselése a versenyben való részvételt jelöli. A fehér színű „SAIL-ING” lobogókat az achterstagon kell rögzíteni. Amennyiben a lobogó bármilyen oknál fogva az achterstagon nem rögzíthető, akkor úgy kell azt a hajón elhelyezni, hogy minden oldalról jól látható legyen. A hajó valamennyi futam alatt köteles a rajtszám és a „SAIL-ING” lobogó viselésére. A hajó rajtszám és a „SAIL-ING” lobogó nélkül olyan megítélést nyer, mintha az aznapi versenyfutamon nem is indult volna („DNC”).

Értékelés

A verseny hét futamra tervezett. Amennyiben ötnél kevesebb futam teljesíthető, kieső futam nincs. Öt vagy annál több érvényes futam esetén van kieső, vagyis minden hajó legrosszabb futamának pontszáma nem számít bele az összetett eredménybe. A verseny díjai egy futam esetén is átadásra kerülnek. Az összetett eredmény kiszámítása az ISAF versenyszabálya „A” függeléke szerinti „legkisebb pont rendszer” szerint történik.

A verseny díjai egy futam esetén is átadásra kerülnek.

Az eredmények közlésénél használatos rövidítések:

      DNC (did not compete): Nem versenyzett, nem jelent meg a rajtterületen

      DNS (did not start): Nem rajtolt

      OCS (on the course side): Korán rajtolt

      DNF (did not finish): Nem futott be

      RAF (retired): A futam befejezése után visszalépett

      DSQ (disqualifield): Kizárt

      BFD (black flag disc.): fekete zászlós rajtban kizárva

Díjazás

A verseny 1 - 3. helyén végzett egységek kupa illetve érem díjazásban részesülnek.

Az alapszakasz futamgyőztesei az esti kikötőben pezsgőt kapnak.

A Csillagtúra győztes csapata különdíjat kap.

A verseny valamennyi résztvevője hímzett pólót kap emlékül.

A verseny fődíja a SAIL-ING Kft. által a győztes csapat kormányosa számára felajánlott vándordíj, melyet három alkalommal szükséges elnyerni ahhoz, hogy véglegesen a nyertes tulajdonába kerüljön.

Felelősség

A verseny minden résztvevője a saját kockázatára és felelősségére vesz részt a versenyen. A verseny rendezősége semmilyen felelősséget nem vállal sem a verseny előtt, alatt és után, sem a hajók, sem pedig a versenyzők anyagi vagy egészségi károsodása esetén. A verseny ideje alatt is a charter céggel kötött szerződésben foglalt felelősség az érvényes. A vitorlás hajó kormányosa teljes körű felelősséggel tartozik az átvett hajóért és a versenyhajón vitorlázó teljes személyzetért. A kormányosnak meg kell tennie mindent annak érdekében, hogy a balesetet vagy havariát megelőzzön, illetve elhárítson. Bft 4-es, vagy annál nagyobb erősségű szél esetén mentőmellény viselése kötelező. A kormányos egyedüli felelőssége a döntés: kihajózni, vagy nem, mérlegelve a személyzet tudását és felkészültségét, a meteorológiai helyzetet, a navigációs biztonságot, stb.

Jó szelet és mindig legalább egy tenyérnyi vizet a tőkesúly alatt !

                                                                                                                                                                    Molnár Csaba                               Ruják István

Sail-ing Kft.

Molnár Csaba

Gál Gabriella

Ruják István

dr. Matlakovics Balázs

Kopasz Balázs - Snewisport

Marina Hramina

Marina Hramina

2024. 04. 20-27.

A XXII. Sail-Ing Business Cup versenyutasítása

 

bottom of page